رتبه سیزدهم ایران در بین بیست کشور منطقه منا

طبق روال هر ساله سازمان بین المللی شفافیت گزارشی را پیرامون وضعیت فساد در بین کشورهای دنیا تهیه و منتشر نمود. این گزارش که مربوط به سال ۲۰۱۷ می باشد نشان می دهد که اوضاع ایران به لحاظ فساد اندکی بهتر از سال قبل شده و نمره ایران از ۲۹ به ۳۰ افزایش یافته است. در بین بیست کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در رتبه سیزدهم قرار داریم.

به گزارش تابناک اقتصادی، در سال های اخیر همواره شاهد رو شدن پرونده های مختلفی در زمینه فساد در کشورمان بوده ایم اما این مبارزه با فساد آن قدر چشمگیر نبوده است که بتواند مورد قبول مردم کشورمان واقع شود اما همین آغاز مبارزه با فساد زمینه ای شده است تا اندکی جایگاه کشورمان در رتبه بندی های بین المللی به لحاظ فساد، بهبود یابد.

یکی از مهمترین شاخص ها در زمینه فساد، شاخص ادارک فساد می باشد که هر ساله توسط سازمان شفافیت بین المللی تهیه و منتشر می شود. این سازمان، سازمانی غیردولتی است که در سال ۱۹۹۳ تأسیس و مقر اصلی آن در آلمان و هدف از ایجاد آن مبارزه با فساد است. شاخص CPI به وسیله لامبدورف در ژوئن ۱۹۹۵ برای اولین بار تهیه و در سال ۱۹۹۶ به صورت رسمی منتشر شد.

شاخص ادارک فساد، میزان فساد موجود در میان مقامات دولتی و سیاستمداران را نشان می دهد. به عبارت بهتر این شاخص نشان می دهد که وضعیت فساد در بخش عمومی هر کشور چگونه است. گزارش های تهیه شده توسط سازمان بین المللی شفافیت بر پایه معیارهایی چون بررسی مدیریت دولتی در کشورها، شرایط دسترسی شهروندان به خدمات عمومی، ساختار حقوقی و قضایی حاکم در کشورها و موقعیت بخش خصوصی تهیه می شود.

به تازگی سازمان شفافیت بین المللی، گزارش مربوط به سال ۲۰۱۷ را منتشر نموده است. در این گزارش نمره ایران نسبت به سال گذشته، با یک نمره افزایش از ۲۹ به ۳۰ ارتقاء یافته است. همچنین جایگاه ایران در سال گذشته در بین ۱۷۶ کشور دنیا صد و سی و یکم بود و در سال ۲۰۱۷ در حالی که تعداد کشورها به ۱۸۰ کشور ارتقاء یافته است با یک پله صعود به صد و سی ام رسیده است. در نمودار زیر روند نمره و رتبه ایران در شاخص ادارک فساد از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۷ نشان داده شده است.

رتبه سیزدهم ایران در بین بیست کشور منطقه منا

همان گونه که از نمودار بالا پیداست نمره ایران بعد از ۱۴ سال دوباره به ۳۰ رسیده و ایران روند رو به رشد خود را که از سال ۲۰۱۳ آغاز کرده بود ادامه داده است.

همچنین طبق این گزارش ایران، در میان ۲۰ کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) نیز جایگاهی بهتر از رده سیزدهم به دست نیاورده است. در بین کشورهای منطقه منا امارات با کسب رتبه ۷۱ توانسته است در رتبه ۲۱م دنیا قرار بگیرد و رتبه اول این منطقه را به خود اختصاص دهد. بعد از امارات، قطر با کسب نمره ۶۳ و رتبه ۲۹م دنیا در جایگاه دوم این منطقه قرار دارد.

با توجه به اینکه در بند ۱۹ سیاست های اقتصاد مقاومتی به موضوع شفاف ‌سازی اقتصاد و سالم ‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ ها و زمینه ‌های فسادزا در حوزه‌ های پولی، تجاری، ارزی و غیره اشاره شده، امید است که مبارزه با فساد به صورت جدی تری توسط مسئولین ذی ربط دنبال شود تا روند رو به رشد سال های اخیر ایران در شاخص های بین المللی فساد، همچنان تداوم داشته باشد و جایگاهی بهتر از جایگاه صد و سی ام در دنیا نصیبمان شود.

admin

Next Post

منطقه اقتصادی منا

پ ژوئن 4 , 2020
«صندوق بین‌المللی پول» تازه‌ترین به‌روزرسانی گزارش چشم‌انداز اقتصاد منطقه‌ای خود را برای خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) منتشر کرد. براساس این گزارش کشورهای منطقه «منا» امروز با چالش‌ خطیر ایجاد شغل برای میلیون‌ها نفر از جمعیت جوان که وارد بازار کار می‌شوند مواجهند. درحال‌حاضر این کشورها باید با وجود کندی […]

سردبیر

تارگاه راهکار و راهبرد مشاوره مدیریت با هدف گسترش دانش مشاوره مدیریت و به اشتراک گذاری فعالیت ها، یافته ها، تجارب و دیدگاه های مشاوران، کارآفرینان و شرکت های تولیدی و خدماتی ایجاد شده است. عدم گرایش سیاسی و تمرکز بر ارتقاء توانمندی علمی مخاطب در حیطه ی اجرای راهبردها و راهکارهای علم مدیریت از محوری ترین اصول تارگاه است که ضمن حفظ حدود افراد و شرکت ها و پرهیز از خدشه به مبانی حرفه ای و رقابتی فعالیت می نماید.

دسترسی سریع