سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی lms چیست؟

سیستم مدیریت یادگیری یا سیستم مدیریت دروس (Learning Management System) که به اختصار LMS نامیده می‌شود، یک نرم افزار و برنامه عموما تحت وب می‌باشد که مدیریت، مستندسازی، پیگیری، گزارش‌گیری و ارائه دوره‌های تحصیلی و برنامه‌های آموزشی را انجام می‌دهد. این نرم افزار به مدرس این امکان را می‌دهد که محتوای الکترونیکی دوره آموزشی خود  را هر چه آسان‌تر در اختیار شرکت کنندگان و دانشجویان قرار دهد، کوئیزها، تست‌ها و امتحانات غیرحضوری یا حضوری (بصورت آنلاین سر کلاس) را برگزار کند، تکالیف مربوط به دروس را در یک سیستم تحت وب به دانشجویان تخصیص دهد، وضعیت دانشجویان را پیگیری کند و به سایر امکانات از این قبیل در یک سیستم بر مبنای اینترنت دسترسی داشته باشد.

سیستم مدیریت یادگیری برای ارائه محتویات آموزشی به دانشجویان طراحی شده است، اما این سیستم این قابلیت را دارد تا کلاس‌ها و دوره‌ها را بطور کاملا غیر حضوری، آنلاین و از راه دور برگزار کند. 

علاوه بر این امکانات، سیستم مدیریت یادگیری فقط برای برگزاری دوره‌های آموزشی نیست. این سیستم در برخی سازمان‌‌ها و موسسات به عنوان سیستم مدیریت عملکرد کارکنان استفاده می‌شود. سیستم مدیریت عملکرد کارکنان یا سیستم ارزیابی عملکرد کارکنان سازمان، شامل ارزیابی عملکرد افراد درون سازمان، مدیریت شایستگی، تحلیل شکاف بین مهارت افراد، برنامه ریزی موفقیت سازمان و ارزیابی چندوجهی (ارزیابی ۳۶۰ درجه) می‌باشد.

سیستم مدیریت یادگری

LMS  چیست؟

LMS مخفف عبارت Learning Management System می باشد که به معنای سیستم مدیریت یادگیری می‌باشد. در حیقیت تمامی کارهای مربوط به آموزش و یادگیری سازمانی در یک سیستم lms مدیریت می‌شوند.

این موارد عبارت اند از :

 1. تعریف دوره های آموزشی
 2. قراردادن محتواهای مربوط به دوره های آموزشی اعم از فایل های متنی، تصویر، صدا(پادکست) و ویدئو(فیلم آموزشی)
 3. تعاریف اساتید و گروه های درسی
 4. تعریف حساب کاربری برای دانشجویان برای دسترسی به محتواهای آموزشی
 5. امکان فعالیت دانش آموزان در مباحث درسی
 6. امکان ارسال تمارین و تکالیف و نمره دهی اساتید روی آن‌ها
 7. و امکانات دیگر …..

پس اگر به صورت خلاصه بخواهیم بگوییم lms چیست باید بگوییم که lms یک سیستم نرم افزاری است که به وسیله‌ی آن می‌توانید تمامی فعالیت های مربوط به آموزش سازمانی را به صورت الکترونیکی انجام دهید.

درست مانند Word که کمک می کند تا فایل هاتان را بنویسید و مانند Gmail که به شما در مدیریت ایمیل هایتان کمک می‌کند، LMS یک برنامه نرم افزاری است که به شما کمک می کند تا دوره های آموزش الکترونیک خود را ایجاد، مدیریت و ارائه کنید.

LMS بخش اساسی و اصلی در آموزش الکترونیک سازمانی است. یک سیستم LMS از دو جزء اصلی تشکیل می‌شود:

۱) بخش سرور که عملکرد اصلی را ایجاد می‌کند (ایجاد کردن دوره ها، مدیریت دوره ها، تأیید اعتبار کاربران، اطلاع رسانی به کاربران و …).

۲) یک رابط کاربری که در مرورگر شما اجرا می شود. این رابط کاربری توسط مدیران، مدرسان و دانش آموزان استفاده می گردد و کلیه‌ی امکانات سیستم به وسیله‌ی آن قابل دسترسی است.

lms

نقش های کاربری در LMS

برای یک LMS سه نوع نقش با سطح دسترسی های متفاوت به امکانات سیستم می توان متصور بود: مدیر (مدیر سیستم) ، مدرس، فراگیر (دانش آموز)

مدیر سیستم: فردی با بالاترین سطح دسترسی که می تواند نظارت های عمومی و کلی بر سیستم را انجام دهد و کاربران مختلف با نقش های مختلف را تعریف کند. در سیستم می توانیم چند کاربر مدیر نیز داشته باشیم.

در حیقیقت این نقش همچون نقش پرسنل آموزش و مدیران یک موسسه ی آموزشی فیزیکی می باشد. کسانی که فضای یک موسسه را برای آموزش مهیا کرده و بر امور جاری آن نظارت می کنند.

مدرس: همان استاد یا معلم در کلاس های درس که محتوای آموزشی را در سیستم می گذارد تا فراگیران از آن استفاده  کنند. مدرس می تواند با دانش آموزان خود در سیستم تعامل داشته باشد: کلاس به صورت آنلاین برگزار شود، مدرس به سوالات دانشجویان پاسخ دهد، برای آنها تمرین مشخص کند و اموری دیگر جهت تعامل با فراگیران را در سیستم انجام دهد.

lms

چه کسانی از LMS استفاده می کند؟

اکثر مجموعه هایی که آموزش الکترونیکی را در سازمان خود پیاده سازی کرده اند، در حال استفاده از سیستم lms هستند. در لیست زیر مجموعه ای از سازمان ها و شرکت هایی را که از lms استفاده می کنند، ذکر کرده ایم:

 • کسب و کارها در هر اندازه ای، از شرکت های بزرگ چند ملیتی گرفته تا کسب و کارهای کوچک و متوسط.
 • سازمان ها، از سازمان ملل متحد تا موسسات محلی، از جمله سازمان های غیر دولتی و غیر انتفاعی.
 • آژانس های دولتی و دولت های محلی.
 • موسسات آموزشی سنتی (مدارس، دانشگاه ها، کالج ها).
 • موسسات آموزشی مبتنی بر آموزش آنلاین و الکترونیکی

از LMS چه استفاده ای میتوان کرد؟

یک سیستم LMS مناسب می‌تواند تمامی فعالیت های مربوط به مدیریت یادگیری سازمان را بر عهده بگیرد. در حقیقت هدف اصلی سازمان در استفاده از یک سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی این است که بتواند سطح دانش و تخصص کارکنان خود را بالا نگه دارد.

در دنیای رقابتی امروز، سطح دانش کارکنان یک عامل بسیار مهم و تاثیر گذار در مزیت رقابتی سازمان می‌باشد. بنابراین بسیاری از سازمان ها به فکر استفاده از سیستم lms هستند تا بتوانند آموزش کارکنان خود را به نحوی اثربخش مدیریت کنند.

سیستم-مدیریت-یادگری

مزایای  استفاده از  LMS

– کاهش هزینه‌های آموزشی، ایاب و ذهاب و تسهیلات کارگاه یا ابزارهای دوره آموزشی و کاهش اتلاف وقت کارآموز

– آموزش تعداد زیادی کارآموز در مدتی کوتاه

– کاهش مشکلات اداری ناشی از انجام مراحل ثبت نام و انتخاب واحد و متعاقب آن کاهش هزینه

– بهره‌مندی حجم کثیری از کارآموزان از آموزش به موقع با دست‌یابی به دوره‌ها یا برنامه‌های آموزشی online از راه دور

– افزایش توانایی و مهارت کاربران در فراگیری اطلاعات

– وجود سیستمی جهت اندازه گیری و ارزیابی آموزشی

– ارایه قوی‌تر عناصر گرافیکی مانند استفاده از هنر، نمودار یا عکس

– وجود اتاق‌های گپ و ابزارهای اشتراکی دیگر که باعث افزایش حضور فعال فراگیر می‌شود.

– امکان تهیه کلیه مواد مکمل آموزشی بدون نیاز به مراجعه به کتابخانه

ویژگی های پیشرفته LMS

– توانایی سازماندهی و برگزاری جلسات الکترونیکی کنفرانس، با دانش

جویان مختلف از طریق صوتی و تصویری شرکت می کنند– قابلیت سفارش آنلاین، به طوری که مربیان و دانش آموزان می توانند نوشته ها و نقاشی ها را در زمان واقعی ایجاد و به اشتراک بگذارند

– توانایی فروش دوره ها و ادغام با پردازنده های پرداخت مانند PayPal و نوار

– توانایی استفاده از LMS با دستگاه های تلفن همراه (اسمارتفون ها و تبلت ها)، از جمله امکان مطالعه در هنگام آفلاین

– توانایی ادغام با سیستم های شخص ثالث و تبادل داده ها از طریق استانداردهای آموزش مانند SCORM و Tin-Can

– توانایی استفاده از نام تجاری خود و / یا ایجاد تم های سفارشی برای رابط کاربری LMS

– توانایی گسترش ویژگی های پلت فرم با اسکریپت های سفارشی و پلاگین های خود، بر اساس یک API قابل دسترس و کاملا مستند.

محتوی نو

درباره محتوای نو


ما در حوزه های زیر فعال هستیم:

■  تولید محتوای الکترونیکی ویژه آموزش مجازی و کلاس معکوس

■ تولید محتوا ویژه کسب وکارها و دیجیتال مارکتینگ

■ تولید انواع نرم افزار های آموزش مجازی

■ توانمند سازی سازمانها و موسسات و اشخاص در حوزه تولید محتوا

■ کمک به سازمانها در قالب کوچینگ و مربیگری در راستای تولید محتوا و استقرار انواع سامانه و نرم افزار آموزش مجازی

admin

Next Post

ال ام اس (LMS) چیست؟

ج آوریل 10 , 2020
غیرممکن است که در صنعت آموزش مجازی فعال باشید یا در شرکتی کار کنید که با آموزش مجازی سر و کار دارد، اما نامی از ال ام اس (LMS) نشنیده باشید. همانطور که می‌دانید LMS یا سامانه آموزش مجازی، نرم‌افزاری است که امکان مدیریت، بایگانی، پیگیری، گزارش‌دهی و ارائه دوره‌های آموزش مجازی […]

سردبیر

تارگاه راهکار و راهبرد مشاوره مدیریت با هدف گسترش دانش مشاوره مدیریت و به اشتراک گذاری فعالیت ها، یافته ها، تجارب و دیدگاه های مشاوران، کارآفرینان و شرکت های تولیدی و خدماتی ایجاد شده است. عدم گرایش سیاسی و تمرکز بر ارتقاء توانمندی علمی مخاطب در حیطه ی اجرای راهبردها و راهکارهای علم مدیریت از محوری ترین اصول تارگاه است که ضمن حفظ حدود افراد و شرکت ها و پرهیز از خدشه به مبانی حرفه ای و رقابتی فعالیت می نماید.

دسترسی سریع