منطقه ی منا؛ از شرق تا غرب

منا (به انگلیسی: MENA) سرنامMiddle East and North Africa به معنی خاورمیانه و شمال آفریقا اصطلاحی می‌باشد که برای نامیدن کشورهای عمده تولیدکننده نفت که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند به کار می‌رود. حد این منطقه از کشور مراکش در شمال غربی قاره آفریقا آغاز می‌شود و تا ایران، شرقی‌ترین کشور منطقه خاورمیانه امتداد می‌یابد. این منطقه دارای ۶۰ درصد منابع نفتی و ۴۵ درصد منابع گازی جهان می‌باشد. اقتصاد این کشورها رابطه تنگاتنگی با تغییرات جهانی بهای نفت دارد. این منطقه یکی از قدیمی‌ترین حوزه‌های برداشت نفت در جهان محسوب می‌شود. به همین دلیل ذخایر نفت کشورهای این منطقه بیشتر از سایر مناطق کره زمین کاهش یافته و فرسودگی ادوات حفاری و استخراج نفت نیز مشهودتر است.

در سال ۲۰۰۷، کشورهای این منطقه روزانه ۱ میلیون بشکه نفت برداشت کرده‌اند که معادل ۴۰ درصد برداشت جهانی آن محصول در آن سال بوده است. در همین سال ۲۲ درصد تولید خشکی و فراساحلی گاز که به ترتیب ۳۵۴ میلیارد متر مکعب و ۱۸۴ میلیارد متر مکعب بوده نیز از آن منطقه بوده است. در همین سال مخارج حفاری و نوکاری چاه‌های نفت این منطقه بالغ بر ۷٫۷ میلیارد دلار برآورد شده است. این کشورها عبارتند از الجزایر، بحرین ،جیبوتی ،مصر، عراق، ایران، اسرائیل، اردن ،کویت ،لبنان،لیبی، مالت، موراکو، عمان، عربستان سعودی ،تونس، امارات متحدهٔ عربی،کرانه باختری رود اردن و یمن.

اسلام از قدیم به عنوان آئین اصلی در منطقه ی منا بوده است. حدود ۹۱٫۲% از جمعیت این منطقه – معادل ۳۱۵میلیون نفر – مسلمان هستند.

MENAP از ماه آوریل سال ۲۰۰۳ میلادی، صندوق بین‌المللی پول این واژه را در تحلیل‌های آماری خود به کار برد که شامل همان کشورهای قبلی به علاوه ی افغانستان و پاکستان است.[۱]

ویکی پدیا

admin

Next Post

معرفی پرتقاضاترین صنایع ایران

چ آوریل 1 , 2020
نیای اقتصاد : سمت و سوی تزریق پول تا پایان اولین ماه فصل زمستان از مثبت شدن روند سرمایه‌گذاری در تمام گروه‌های بخش صنعت و معدن حکایت دارد. ارزیابی‌های صورت‌گرفته بیانگر آن است که در ۱۰ ماه منتهی به دی سال جاری سرمایه پیش‌بینی‌شده برای جوازهای تاسیس صادره نسبت به مدت […]

سردبیر

تارگاه راهکار و راهبرد مشاوره مدیریت با هدف گسترش دانش مشاوره مدیریت و به اشتراک گذاری فعالیت ها، یافته ها، تجارب و دیدگاه های مشاوران، کارآفرینان و شرکت های تولیدی و خدماتی ایجاد شده است. عدم گرایش سیاسی و تمرکز بر ارتقاء توانمندی علمی مخاطب در حیطه ی اجرای راهبردها و راهکارهای علم مدیریت از محوری ترین اصول تارگاه است که ضمن حفظ حدود افراد و شرکت ها و پرهیز از خدشه به مبانی حرفه ای و رقابتی فعالیت می نماید.

دسترسی سریع